هر آنچه در مورد پرفورم آپ باید بدانید:

پرفورم آپ

اگر تری گلیسیرید خون شما بالا باشد، دکتر ممکن است برای شما پرفروم آپ تجویز کند.

پرفورم آپ

پرفورم آپ داروی جدیدی است که برای موارد مختلفی تجویز می‌شود:

 • به کاهش سطح تری گلیسیرید خون در بزرگسالان مبتلا به شرایط خاص کمک می کند.
 • به کاهش خطر مشکلات قلبی در برخی افراد کمک می کند.

پرفورم آپ چیست؟

پرفورم آپ کپسول خوراکی حاوی 1000 میلی‌گرم ماده موثر ایکوزاپنت اتیل است. ایکوزاپنت اتیل نوعی اسید چرب امگا 3 است.

عوارض جانبی پرفورم آپ چیست؟

مانند بسیاری از داروها، پرفورم آپ ممکن است عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست زیر برخی از عوارض جانبی رایج تری را که پرفورم آپممکن است ایجاد کند، شامل می‌شود. این لیست همه عوارض جانبی احتمالی را شامل نمی شود.
به خاطر داشته باشید که عوارض جانبی دارو می تواند به موارد زیر بستگی داشته باشد:

 • سن
 • سایر مسائل و مشکلات سلامتی
 • دیگر داروهایی که مصرف می ‌کنید.

پزشک یا داروساز شما می تواند در مورد عوارض جانبی بالقوه پرفورم آپ بیشتر به شما بگوید. آنها همچنین می توانند راه هایی را برای کمک به کاهش عوارض جانبی پیشنهاد کنند.

کپسول پرفورم آپ اروند فارما 60عددی

قیمت اصلی ۱,۰۴۶,۴۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۸۹۹,۰۰۰ تومان است.

موجود

عوارض جانبی خفیف پرفورم آپ

در اینجا لیست کوتاهی از برخی از عوارض جانبی خفیفی که پرفورم آپ می تواند ایجاد کند، آورده شده است. برای اطلاع از سایر عوارض جانبی خفیف، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید یا اطلاعات تجویز پرفورم آپ را بخوانید.
عوارض جانبی خفیف پرفورم آپ که گزارش شده است عبارتند از:

 • درد عضلانی و استخوانی
 • درد مفاصل
 • یبوست
 • نقرس که نوعی آرتریت است
 • درد دهان و گلو
 • تجمع مایع در پاها، مچ پا، پاها یا دست ها
 • واکنش آلرژیک خفیف *

عوارض جانبی خفیف بسیاری از داروها ممکن است ظرف چند روز تا چند هفته از بین بروند. اما اگر آزاردهنده شدند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

خلاصه:
پرفورم آپ حاوی نوعی اسید چرب امگا 3 است که برای کاهش تری گلیسیرید و در نتیجه آن فشار خون و مشکلات قلبی دیگر به کار می‌‎رود.

عوارض جانبی جدی پرفورم آپ

عوارض جانبی جدی پرفورم آپ نادر هستند اما ممکن است رخ دهند. اگر عوارض جانبی جدی از پرفورم آپ دیدید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. اما اگر فکر می کنید که در حال اورژانس پزشکی هستید، باید با شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید.
عوارض جانبی جدی پرفورم آپ که گزارش شده است عبارتند از:

 • فیبریلاسیون دهلیزی یا فلاتر دهلیزی، که مشکلاتی در نحوه ضربان قلب شما هستند
 • خون ریزی
 • واکنش آلرژیک شدید *

* برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این عارضه جانبی، بخش «واکنش آلرژیک» را در زیر ببینید.

واکنش آلرژیک به پرفورم آپ

برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک به پرفورم آپ داشته باشند. در حالی که واکنش آلرژیک در مطالعات پرفورم آپ گزارش نشده است، هنوز هم ممکن است رخ دهد.
علائم یک واکنش آلرژیک خفیف می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بثورات پوستی
 • خارش
 • گرگرفتگی (گرمی موقت، قرمزی یا عمیق شدن رنگ پوست)

واکنش آلرژیک شدیدتر نادر است اما ممکن است. علائم یک واکنش آلرژیک شدید می تواند شامل تورم زیر پوست، معمولا در پلک ها، لب ها، دست ها یا پاها باشد. همچنین ممکن است شامل تورم زبان، دهان یا گلو باشد که می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.
اگر واکنش آلرژیک شدید از پرفورم آپ دیدید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. اما اگر فکر می کنید که در حال اورژانس پزشکی هستید، باید با شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید.

خلاصه:
پرفورم آپ هم مانند هر داروی دیگر ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. این عوارض ممکن است خفیف یا ندرتا شدید باشند. در صورت مشاهده عوارض باید با پزشک خود مشورت کنید یا به اورژانس مراجعه کنید

پرفورم آپ با روغن ماهی چه تفاوتی دارد؟

روغن ماهی، که بیشتر مردم از خوردن ماهی های چرب یا مصرف مکمل های روغن ماهی دریافت می کنند، فواید خاصی برای سلامت قلب و اعصاب دارد. از جمله کاهش سطح بالای تری گلیسیرید که پرفورم آپ برای درمان آن تجویز می شود.
پرفورم آپ حاوی ماده فعال* ایکوزاپنت اتیل است که شکل اصلاح شده اسید چرب امگا 3 به نام ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) است. مکمل های روغن ماهی و ماهی های چرب حاوی EPA و سایر اسیدهای چرب امگا 3 مانند دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) هستند.

مکمل های روغن ماهی می توانند حاوی اشکال طبیعی روغن های یک یا انواع ماهی از جمله ماهی خال مخالی (ماکرل)، سالمون، قزل آلا و تن باشند. در نتیجه، چنین مکمل هایی ممکن است حاوی سموم خاصی نیز باشند که در ماهی یافت می شوند. این مورد در مورد پرفورم آپ صدق نمی کند زیرا روغن ماهی نیست.

خلاصه:
روغن ماهی از ماهی های چرب به دست می آید و ممکن است حاوی جیوه یا سموم دیگر باشد. اما پرفورم آپ روغن ماهی نیست و حاوی هیچ سمی نیست.

پرفورم آپ برای چه استفاده می شود؟

پرفورم آپ در بزرگسالان در موارد زیر استفاده می شود:

هیپرتری گلیسیریدمی (سطح تری گلیسیرید بالا). برای این منظور، از دارو همراه با رژیم غذایی کم چرب برای کمک به کاهش تری گلیسیرید استفاده خواهید کرد.
سطوح بالای تری گلیسیرید و یا سابقه مشکلات قلبی یا دیابت به علاوه دو یا چند عامل خطر برای مشکلات قلبی. در این مورد، دارو را با استاتین مصرف خواهید کرد، داروهایی که کلسترول را کاهش می دهند. این ترکیب دارویی می تواند به کاهش خطر ابتلا به مشکلات قلبی کمک کند.
پرفورم آپ با کاهش تولید تری گلیسیریدهای لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) در بدن، نوعی چربی تولید شده توسط کبد، عمل می کند. همچنین به دفع این چربی از بدن کمک می کند.

مشخص نیست که این دارو چگونه به کاهش خطر ابتلا به مشکلات قلبی کمک می کند، به غیر از کاهش سطح تری گلیسیرید.
علاوه بر این، پرفورم آپ برای درمان پانکراتیت، که التهاب پانکراس است که می تواند به دلیل تری گلیسیرید بالا ایجاد شود، استفاده نمی شود. این به این دلیل است که مشخص نیست آیا پرفورم آپ به کاهش خطر پانکراتیت در افرادی که دارای تری گلیسیرید شدید بالا هستند کمک می کند یا خیر.

چند سوال رایج:

آیا پرفورم آپ باعث کاهش وزن یا ریزش مو می شود؟

خیر، باعث کاهش وزن یا ریزش مو نمی شود. این عوارض در مطالعات گزارش نشده است.

پزشک شما ممکن است دارو را با رژیم غذایی کم چرب برای کمک به کاهش سطح تری گلیسیرید شما تجویز کند. برخی از افراد ممکن است به دلیل تغییر در رژیم غذایی خود وزن کم کنند.ریزش مو یکی از عوارض جانبی داروهای استاتین است که ممکن است همراه با واسپا مصرف کنید. درمان های دیگر برای کاهش سطح تری گلیسیرید، مانند فیبرات ها نیز ممکن است باعث ریزش مو شوند.اگر در طول درمان واسپا نگران کاهش وزن یا ریزش مو هستید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. آنها می توانند به تعیین علت این عوارض جانبی کمک کنند و درمان هایی را توصیه کنند که ممکن است کمک کننده باشد.

آیا این دارو روغن ماهی است؟

نه، پرفورم آپ روغن ماهی نیست. پرفورم آپ حاوی ایکوزاپنت اتیل است که یک نسخه اصلاح شده از EPA، نوعی اسید چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی است.
روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و سایر مواد است. مکمل های روغن ماهی می توانند حاوی اشکال طبیعی روغن های یک یا انواع ماهی از جمله ماهی خال مخالی، سالمون، قزل آلا و تن باشند. در نتیجه، مکمل ها ممکن است حاوی سموم خاصی نیز باشند که در ماهی یافت می شوند. این مورد در مورد پرفورم آپ صادق نیست، زیرا روغن ماهی نیست.
ناشناخته است که آیا افرادی که به ماهی یا صدف آلرژی دارند، خطر ابتلا به آلرژی با پرفورم آپ را افزایش می دهند یا خیر. با وجود این، داشتن سابقه واکنش آلرژیک به ماهی، منع مصرف پرفورم آپ است. (یک منع مصرف عامل یا شرایطی است که می تواند به دلیل خطر آسیب، مانع از تجویز دارو توسط پزشک شما شود.) اگر به ماهی یا صدف آلرژی دارید، قبل از مصرف پرفورم آپ به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا این دارو رقیق کننده خون است؟

نه، پرفورم آپ رقیق کننده خون نیست. اما می تواند پلاکت ها، نوعی سلول خونی را از تجمع در خون شما مسدود کند. هنگامی که پلاکت ها به یکدیگر متصل می شوند، لخته های خون را تشکیل می دهند. وقتی پلاکت ها نتوانند این کار را انجام دهند، خطر خونریزی شما افزایش می یابد.
در حالی که پرفورم آپ می تواند شما را راحت تر خونریزی کند، مشخص نیست که آیا این عارضه جانبی با پرفورم آپ قابل توجه است یا خیر.
اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا وارفارین استفاده می کنید، قبل از شروع مصرف پرفورم آپ به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است شما را از نظر خونریزی در طول درمان بررسی کنند.

مکانیسم اثر دارو چیست؟

مکانیسم اثر نحوه عملکرد یک دارو است. پرفورم آپ با کاهش میزان چربی تولید شده در کبد شما کار می کند. کبد شما تری گلیسیریدهای لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) می سازد که باعث افزایش میزان تری گلیسیرید در خون شما می شود.

علاوه بر این، این دارو می تواند از ترشح این تری گلیسیریدها در خون توسط کبد جلوگیری کند و همچنین تری گلیسیرید را از خون شما خارج کند.

این اقدامات به کاهش میزان تری گلیسیرید در افراد دارای سطوح بالای این ماده کمک می کند، که یکی از دلایلی است که پزشکان پرفورم آپرا تجویز می کنند. اما همچنین برای کمک به کاهش خطر مشکلات قلبی در افراد خاص استفاده می شود. مشخص نیست که چگونه برای این منظور کار می کند.

منبع
بازگشت به داروخانه