نیکوتینامید چیست؟ با ویتامین ب 3 چه فرقی دارد؟

نیکوتینامید چیست

نیکوتینامید ریبوزید که معمولاً به عنوان یک محصول ضد پیری به بازار عرضه می شود، یک شکل جایگزین از ویتامین B3 است که عوارض جانبی کمتری دارد.از سلول های مغز محافظت می‌کند و خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

نیکوتینامید چیست ؟ هر ساله ایرانی‌ها میلیاردها ریال برای محصولات ضد پیری خرج می کنند.

در حالی که بیشتر محصولات ضد پیری سعی می کنند علائم پیری را بر روی پوست شما معکوس کنند، هدف نیکوتینامید – که نیاژن نیز نامیده می شود – معکوس کردن علائم پیری از داخل بدن شما است.

در بدن شما، نیکوتینامید به NAD+ تبدیل می شود، یک مولکول کمکی که در داخل هر یک از سلول های شما وجود دارد و از بسیاری از جنبه های پیری سالم پشتیبانی می کند.

این مقاله هر آنچه را که باید در مورد نیکوتینامید بدانید، از جمله فواید، عوارض جانبی و دوز آن را توضیح می دهد.

نیکوتینامید چیست

نیکوتین آمید ریبوزید یا نیاژن، شکل جایگزین ویتامین B3 است که نیاسین نیز نامیده می شود.

مانند سایر اشکال ویتامین ب 3، ریبوزید نیکوتین آمید توسط بدن شما به نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید (NAD+)، یک کوآنزیم یا مولکول کمکی تبدیل می شود.

NAD+ به عنوان سوخت برای بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی کلیدی عمل می کند، مانند:

  • تبدیل غذا به انرژی
  • ترمیم DNA آسیب دیده
  • تقویت سیستم های دفاعی سلول ها
  • تنظیم ساعت داخلی بدن یا ریتم شبانه روزی

با این حال، مقدار NAD+ در بدن شما به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد.
سطوح پایین NAD+ با مشکلات سلامتی مانند پیری و بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی، بیماری آلزایمر و کاهش بینایی مرتبط است

جالب اینجاست که تحقیقات حیوانی نشان داده است که افزایش سطح NAD+ ممکن است به معکوس کردن علائم پیری و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مزمن کمک کند .

مکمل های ریبوزید نیکوتینامید – مانند نیاژن – به سرعت محبوب شده اند زیرا به نظر می رسد به ویژه در افزایش سطح NAD + موثر هستند .

ریبوزید نیکوتین آمید همچنین به مقدار کمی در شیر گاو، مخمر و آبجو یافت می شود.

خلاصه
نیکوتین آمید ریبوزید، یا نیاژن، شکل جایگزین ویتامین B3 است. این مکمل به عنوان یک مکمل ضد پیری تبلیغ می شود زیرا سطح NAD + بدن شما را افزایش می دهد، که به عنوان سوخت برای بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی کلیدی عمل می کند.

فواید نیکوتینامید چیست ؟

از آنجایی که بیشتر تحقیقات روی نیکوتین آمید ریبوزید و NAD+ روی حیوانات انجام شده، هیچ نتیجه گیری واضحی در مورد اثربخشی آن برای انسان نمی توان گرفت.

با این حال، در اینجا برخی از مزایای سلامتی بالقوه نیکوتین آمید ریبوزید را مرور می کنیم..

به راحتی به NAD+ تبدیل می شود

NAD+ یک کوآنزیم یا مولکول کمکی است که در بسیاری از واکنش های بیولوژیکی شرکت می کند.

در حالی که این مولکول برای سلامتی مطلوب ضروری است، تحقیقات نشان می‌دهد که سطوح NAD+ با افزایش سن کاهش می‌یابد. سطوح پایین NAD+ با پیری ضعیف و انواع بیماری ها مرتبط است.

یکی از راه‌های افزایش سطح NAD+ مصرف پیش‌سازهای NAD+ – بلوک‌های سازنده NAD + – مانند ریبوزید نیکوتینامید است.

مطالعات روی حیوانات نشان می دهد که نیکوتین آمید ریبوزید سطح NAD+ خون را تا 2.7 برابر افزایش می دهد. علاوه بر این، بدن شما راحت‌تر از سایر پیش‌سازهای NAD+ استفاده می‌کند.

آنزیم هایی را فعال می کند که ممکن است شانس پیری سالم را افزایش دهند

نیکوتینامید ریبوزید به افزایش سطح NAD+ در بدن شما کمک می کند.

در پاسخ، NAD+ آنزیم‌های خاصی را فعال می‌کند که ممکن است پیری سالم را افزایش دهند.

یک گروه سیرتوئین ها هستند که به نظر می رسد طول عمر و سلامت کلی حیوانات را بهبود می بخشد. مطالعات نشان می دهد که سیرتوئین ها ممکن است DNA آسیب دیده را ترمیم کنند، مقاومت در برابر استرس را تقویت کنند، التهاب را کاهش دهند و مزایای دیگری را ارائه دهند که پیری سالم را افزایش می دهد (9 منبع معتبر، 10 منبع معتبر، منبع معتبر 11).

سیرتوئین ها همچنین مسئول مزایای افزایش طول عمر محدودیت کالری هستند (منبع معتبر 12).

گروه دیگر پلیمرازهای پلی (ADP-Ribose) (PARPs) هستند که DNA آسیب دیده را ترمیم می کنند. مطالعات، فعالیت بالاتر PARP را با آسیب کمتر DNA و طول عمر بیشتر مرتبط می کند.

کپسول اکتیوایج اروند فارما 30 عددی

قیمت اصلی ۶۴۳,۵۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۴۸۹,۰۰۰ تومان است.

کپسول اکتیوایج اروند فارمد، حاوی نیکوتینامید است که در کمک به سلامت عمومی بدن کاربرد دارد.نیکوتین آمید ریبوزید یا نیاژن، شکل جایگزین ویتامین ب۳ B3 است که نیاسین نیز نامیده می‌شود. و مانند دیگر اشکال ویتامین ب۳ B3، نیکوتین آمید ریبوزید، توسط بدن به نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید (NAD+)، یک کوآنزیم یا مولکول کمکی…

موجود

به محافظت از سلول های مغز کمک می‌کند

NAD+ نقش کلیدی در کمک به پیری سالم سلول های مغز شما دارد.

در درون سلول‌های مغز، NAD+ به کنترل تولید PGC-1-alpha کمک می‌کند، پروتئینی که به نظر می‌رسد به محافظت از سلول‌ها در برابر استرس اکسیداتیو و اختلال در عملکرد میتوکندریایی کمک می‌کند.

محققان بر این باورند که استرس اکسیداتیو و اختلال در عملکرد میتوکندری با اختلالات مغزی مرتبط با افزایش سن مانند آلزایمر و بیماری پارکینسون مرتبط هستند.

تحقیقی در موش‌های مبتلا به بیماری آلزایمر، ریبوزید نیکوتین آمید سطح NAD+ مغز و تولید PGC-1-alpha را به ترتیب تا 70 و 50 درصد افزایش داد. در پایان مطالعه، موش‌ها در وظایف مبتنی بر حافظه به طور قابل توجهی بهتر عمل کردند.

مطالعه‌ای در لوله آزمایش، ریبوزید نیکوتین آمید سطوح NAD+ را افزایش داد و عملکرد میتوکندریایی را در سلول های بنیادی گرفته شده از یک بیمار مبتلا به پارکینسون به طور قابل توجهی بهبود بخشید.

با این حال، هنوز مشخص نیست که افزایش سطح NAD+ در افراد مبتلا به اختلالات مغزی مرتبط با سن چقدر مفید است. مطالعات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

افزایش سن یک عامل خطر اصلی برای بیماری قلبی است که علت اصلی مرگ و میر در جهان است.

می تواند باعث شود رگ های خونی مانند آئورت ضخیم تر، سفت تر و انعطاف پذیرتر شوند.

چنین تغییراتی می تواند سطح فشار خون را افزایش دهد و قلب شما را سخت تر کار کند.

در حیوانات، افزایش NAD+ به معکوس کردن تغییرات مرتبط با سن در شریان ها کمک کرد.

در انسان، ریبوزید نیکوتین آمید سطوح NAD+ را افزایش داد، به کاهش سفتی در آئورت و کاهش فشار خون سیستولیک در بزرگسالان در معرض خطر فشار خون بالا کمک کرد.

سایر مزایای بالقوه


علاوه بر این، ریبوزید نیکوتین آمید ممکن است چندین مزیت دیگر داشته باشد:

به کاهش وزن کمک می‌کند: ریبوزید نیکوتین آمید به سرعت بخشیدن به متابولیسم موش کمک می کند. با این حال، مشخص نیست که آیا چنین تأثیری در انسان ها خواهد داشت یا خیر و این تأثیر واقعاً چقدر قوی است.
خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد: سطوح بالای NAD + به محافظت در برابر آسیب DNA و استرس اکسیداتیو کمک می کند، که با توسعه سرطان مرتبط است.
به درمان جت لگ کمک می‌کند: NAD+ به تنظیم ساعت داخلی بدن شما کمک می کند، بنابراین مصرف نیاژن ممکن است با تنظیم مجدد ساعت داخلی بدن به درمان جت لگ یا سایر اختلالات ریتم شبانه روزی کمک کند.
ممکن است پیری عضلانی سالم را افزایش دهد: افزایش سطح NAD+ به بهبود عملکرد، قدرت و استقامت عضلات در موش‌های مسن‌تر کمک کرد.

خلاصه
ریبوزید نیکوتین آمید سطوح NAD+ را افزایش می دهد که با مزایای سلامتی بالقوه در مورد پیری، سلامت مغز، خطر بیماری قلبی و موارد دیگر مرتبط است.

خطرات بالقوه و عوارض جانبی نیکوتینامید چیست ؟

خطرات بالقوه و عوارض جانبی نیکوتینامید چیست؟

نیکوتین آمید ریبوزید احتمالاً با عوارض جانبی اندک – در صورت وجود – بی خطر است.

در مطالعات انسانی، مصرف 1000-2000 میلی گرم در روز هیچ اثر مضری نداشت.

با این حال، بیشتر مطالعات انسانی مدت کوتاهی دارند و شرکت کنندگان بسیار کمی دارند. برای یک ایده دقیق تر از ایمنی آن، مطالعات انسانی قوی تری مورد نیاز است.

برخی از افراد عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​را گزارش کرده اند، مانند حالت تهوع، خستگی، سردرد، اسهال، ناراحتی معده و سوء هاضمه.

در حیوانات، مصرف 300 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن (136 میلی گرم در پوند) روزانه به مدت 90 روز هیچ اثر مضری نداشت.

علاوه بر این، بر خلاف مکمل های ویتامین B3 (نیاسین)، ریبوزید نیکوتین آمید نباید باعث گرگرفتگی صورت شود.

خلاصه
به نظر می رسد ریبوزید نیکوتین آمید بی خطر است و عوارض جانبی کمی دارد. با این حال، اثرات طولانی مدت آن در انسان هنوز نسبتا ناشناخته است.

دوز و توصیه ها


دوز مصرف توصیه شده نیکوتینامید چیست ؟ ریبوزید نیکوتین آمید به شکل قرص یا کپسول موجود است و معمولاً نیاژن نامیده می شود.

اکثر برندهای مکمل نیاژن مصرف 250 تا 300 میلی‌گرم در روز را توصیه می‌کنند که بسته به برند، معادل 1 تا 2 کپسول در روز است.

خلاصه
اکثر تولید کنندگان نیاژن مصرف 250 تا 300 میلی گرم ریبوزید نیکوتین آمید در روز را توصیه می کنند.

سخن پایانی

نیکوتینامید ریبوزید یک شکل جایگزین ویتامین B3 با عوارض جانبی کمی است. معمولاً به عنوان یک محصول ضد پیری به بازار عرضه می شود.

بدن شما آن را به NAD+ تبدیل می کند که سوخت تمام سلول های شما را تامین می کند. در حالی که سطوح NAD+ به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد، افزایش سطح NAD+ ممکن است چندین نشانه پیری را معکوس کند.

با این حال، بیشتر تحقیقات در مورد ریبوزید نیکوتین آمید و NAD+ در حیوانات است. قبل از توصیه به عنوان یک درمان، مطالعات انسانی با کیفیت بیشتری مورد نیاز است.

منبع

داروخانه شبانه روزی اینترنتی امید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *